Що таке крос-чейн смарт-контракти?

ExtezyMr
8 min readJul 23, 2022

Moonbeam прокладає шлях для наступного покоління децентралізованих додатків через крос-чейн контракти. Цей прогрес об’єднує функції багатьох блокчейнів і робить їх доступними для розробників на Moonbeam, змінюючи те, як розробники та користувачі думають про технологію блокчейну та використовують її.

Усуваючи обмеження минулого, а саме фрагментований досвід користувача, Moonbeam прокладає шлях до ширшого впровадження та нових випадків використання. Підключені контракти представляють собою монументальний зсув у зручності використання, дозволяючи кінцевим користувачам поєднувати будь-який токен із функціями, розташованими в будь-якому блокчейні, і все це в контексті користувацького досвіду однієї програми.

Будучи підключеними програмами, розробники можуть використовувати смарт-контракти для спілкування між блокчейнами за допомогою можливостей крос-чейн обміну повідомленнями, доступних на Moonbeam. Ця готова доступність комунікацій між блоками змінить вигляд розробки Web3, створивши більш ефективні протоколи з чудовим користувацьким досвідом.

Що таке Підключений Контракт?
Підключені контракти стосуються взаємодії смарт-контрактів на «сервері» DApps, з якими користувачі взаємодіють у блокчейні. Ці контракти пов’язані через блокчейни, тому немає потреби з’єднувати активи, щоб використовувати активи в будь-якій програмі, у будь-якій підключеній мережі.

Програми, створені на базі Moonbeam із використанням підключених контрактів, можуть підключатися до функцій Ethereum, Cosmos, Avalanche і Polkadot за допомогою повідомлень, які надсилаються між мережами. Як парачейн на Polkadot, Moonbeam спочатку підтримує XCM як транспорт для обміну повідомленнями. Але Moonbeam також підтримує крос-чейн системи обміну повідомленнями, такі як Axelar, LayerZero, deBridge і Nomad. Вбудована підтримка крос-чейнобміну повідомленнями означає, що Moonbeam особливо хороший у підтримці розробників DApp, які потребують підтримки багатьох типів активів і випадків використання в багатьох мережах.

Визначення: як блокчейни можуть працювати разом
Ідея спільної роботи мереж існує вже деякий час, тому важливо розуміти, що означає крос-чейн.

Мульти-чейн
Multi-Chain відноситься до програми, яка існує в більш ніж одному блокчейні, але кожне розгортання програми є островом: воно не спілкується з іншими блокчейнами, навіть якщо це та сама програма. Наприклад, гіпотетична програма під назвою SuperApp, яка існує на Ethereum, не має зв’язку з SuperApp на Moonbeam.

Багато проектів розгортаються на більш ніж одному блокчейні, щоб користувачі могли взаємодіяти з власними активами ланцюжка, у якому розгорнуто додаток, без необхідності з’єднувати щось. Цей «багатоекземплярний» або багатомережевий підхід передбачає копіювання контрактів з одної мережі та розгортання їх в інших мережаї. «Бекенд» контрактів не спілкується. Відсутність зв’язку призводить до фрагментації ресурсів і ліквідності, негативно для всіх, оскільки кожному ланцюжку потрібен власний TVL для підтримки протоколу. Це не справжня сумісність, хоча це крок у цьому напрямку.

Крос-чейн та Крос-чейн з’єднані
«Крос-чейн» — це нова концепція, яка загалом відноситься до програм у кількох блокчейнах, які можуть спілкуватися та координувати одна одну. Випадки використання крос-чейнів були досліджені багатьма блокчейнами рівня 1, і тепер Moonbeam втілює цю ідею в життя за допомогою контрактів, підключених між мережами.

Контракти, підключені між мережами, стосуються смарт-контрактів, які спілкуються за лаштунками, щоб надати користувачам доступ до активів з будь-якої мережі для використання в будь-якомі іншій підключеній мережі. Користувачі отримують доступ до однієї програми, створеної на Moonbeam, але можуть працювати з будь-якими своїми активами з будь-якого блокчейну за допомогою міжланцюгового з’єднання.

Смарт-контракти, підключені між мережами, дозволяють додаткам відстежувати ресурси в усіх мережах, включаючи токени. Замість того, щоб перемикати токени з одної мережі в іншу для використання додатків DeFi, наприклад, смарт-контракт міг би заблокувати токени в одній мережі та дозволити їх використання в іншому місці, де вони знаходяться (без з’єднання або переміщення токенів). Наприклад, замість того, щоб мати потребу в кількох ізольованих протоколах, програма для кредитування та запозичення з крос-чейн зв’язком дозволить смарт-контрактам отримувати доступ до забезпечення в будь-якій мережі, оскільки воно буде видимим і придатним для використання через з’єднання між мережами.

Підключені контракти вдосконалюються на основі сучасних багато-інстанційних підходів

У більшості випадків смарт-контракти розроблені для одної мережі, як-от Ethereum, а потім копіюються для розгортання в інших мережаї на основі EVM, як-от Moonbeam. У разі розгортання в мережі смарт-контракт діє лише в мережі, в якому він живе, що означає, що будь-які користувачі або активи повинні перейти до цього блокчейну, щоб взаємодіяти з додатком. Це означає, що користувачі взаємодіятимуть із належним чином розгорнутим смарт-контрактом в однії мережі, що буде окремою подією від взаємодії з еквівалентним смарт-контрактом в іншій мережі. Те, що відбувається на Ethereum, залишатиметься на смарт-контракті Ethereum, а те, що відбувається на Moonbeam, залишатиметься на Moonbeam.

Згадайте гіпотетичний SuperApp DApp як приклад мультирозгортання. Уявіть, що він розгорнутий на 16 мережах. Користувачі можуть взаємодіяти зі смарт-контрактом SuperApp на Moonbeam, використовуючи рідні ресурси Moonbeam, що зручно та легко, хоча ізольовано. Той самий користувач може використовувати SuperApp в іншій мережі та взаємодіяти з рідними активами цієї мережі. Незважаючи на те, що він або вона взаємодіє з тією самою програмою, SuperApp, і використовує той самий смарт-контракт, досвід роботи на Moonbeam буде відрізнятися від досвіду в іншій мережі, і контракти не зможуть дізнатися, що користувач взаємодіяв з обома мережами.

Проблема цього процесу полягає в тому, що в цьому підході до розгортання з кількома екземплярами смарт-контракти в окремих ланцюгах не обмінюються даними, що залишає користувача негнучким, коли мова заходить про використання або переміщення токенів, і виникає потреба мати справу з незручністю використання різних гаманців, адрес, блок експлорерів, тощо. Якщо ви хочете використовувати SuperApp на Avalanche, наприклад, вам доведеться спочатку змінити свій ETH на WETH і знайти надійний міст для переміщення ваших токенів, що часто викликає плутанину, трудомісткий, дорогий і ризикований.

Відсутність зв’язку між блокчейнами призводить до обтяжливої взаємодії з кожним блокчейном, навіть якщо використовується той самий DApp. У прикладі SuperApp обидві мережі також потребуватимуть власної ліквідності для функціонування, що фрагментує доступну суму (у деяких випадках розподіляючи між 10 або 20 мережами), потенційно роблячи роботу користувача більш виснажливою та дорогою. Крос-з’єднані смарт-контракти Moonbeam вирішують цю важливу проблему, звільняючи місце для нових можливостей використання.

Завдяки крос-зв’язкам смарт-контрактів додатки Moonbeam можуть підключатися до інших блокчейнів за кадром, щоб робота користувача була спрощеною, безпечною та зручною. Через єдину точку доступу програми на Moonbeam користувач має доступ до всіх своїх активів, незалежно від того, де ці токени розташовані.

Moonbeam як платформа для крос-чейн підключених програм

Moonbeam є піонером, коли йдеться про надання користувачам уніфікованого доступу до користувачів, активів і послуг через додатки, підключені між мережами. Платформа Moonbeam робить можливим безперебійний користувальницький досвід завдяки крос-чейн сумісності з багатьма блокчейнами, відмінному середовищу розробника з підтримкою інструментів і сучасній архітектурі доказу частки, побудованій на фреймворку Substrate. Більше немає потреби мати справу з фрагментованим користувацьким досвідом, браком ліквідності та поганою функціональністю.

Крос-чейн з’єднання
Розробники на Moonbeam можуть розробляти смарт-контракти, які мають доступ до функціональних можливостей віддалених блокчейнів, що досягається безпечною передачею повідомлень. На Moonbeam ця здатність походить від загального обміну повідомленнями, що проходять через співпрацю з Axelar, Nomad, LayerZero, deBridge та використання XCM (крос-чейн консенсус обміну повідомленнями).

Загальна передача повідомлень (GMP) — це термін, який використовується для опису останньої еволюції сумісності крос-чейн. GMP дозволяє розробникам об’єднувати смарт-контракти в різних мережах разом, щоб переміщувати не лише токени, але й дані та корисні навантаження, що сприятиме ефективності та зручності використання додатків Web3. GMP може переміщувати дані, токени та корисне навантаження. Рішення GMP дозволяють смарт-контрактам у різних мережах підключатися та взаємодіяти ефективними та корисними способами, які раніше були неможливими.

Подібним чином, XCM — це формат обміну повідомленнями, який дозволяє мережам на основі Субстрату, таким як Moonbeam, нативно спілкуватися один з одним. Це дозволяє парачейнам на Polkadot легко підключатися до спеціалізованих ресурсів один одного. Moonbeam співпрацює з кількома іншими парачейнами вищого рівня, щоб отримати доступ до різноманітних варіантів використання, включаючи Centrifuge, Manta, Acala тощо.

Поєднання цих технологій через крос-чейн платформу Moonbeam дозволяє розробникам:

  • Пропонуйте нові продукти, які не обмежуються локально доступними активами в окремій мережі (без необхідності передавати їх через традиційні мости)
  • Створіть уніфіковану видимість з однієї програми в стан кількох смарт-контрактів у віддалених мережах
  • Поширюйте зміни або рішення з одної мережі на інші супутникові мережі , дозволяючи передавати дані між ними
  • З’єднайте екосистему Polkadot із зовнішнім світом через єдине підключення до Moonbeam, дозволяючи активам Polkadot, таким як DOT і GLMR, перетікати в інші мережі, а зовнішнім активам, таким як ETH і USDC, перетікати в парачейни Polkadot

Оптимізоване середовище розробки
Зручна для розробників платформа Moonbeam пропонує повну сумісність з Ethereum і широку підтримку інструментів.

  • Мінімальні зміни кодової бази: якщо у вас є існуючий контракт або ви просто звикли будувати в середовищі на основі EVM, ваш код запрацює відразу, без необхідності переписувати чи переналаштовувати
  • Підтримка мови: пишіть смарт-контракти в Solidity або будь-що, що компілюється в байт-код EVM
  • Підтримка найкращих у своєму класі інструментів розробника: підключайте такі популярні інструменти, як Hardhat, Remix, Scaffold-Eth, OpenZeppelin, Gelato, Waffle, MetaMask і Truffle, через повний набір кінцевих точок Web3 RPC. Використовуйте відомі бібліотеки JavaScript, такі як Web3.js або Ethers.js.
  • Основні інтеграції розробників: інтеграція з найбільш затребуваними інструментами та службами розробників, такими як дослідники блоків (Etherscan, Subscan), multisig (Gnosis Safe), API (The Graph, Covalent, Biconomy, OnFinality), оракули (Chainlink, Band Protocol) і багато VRF рішення.
  • Уніфіковані облікові записи, адреси та підписи: використовуйте наявні облікові записи Ethereum H160 і підписи ECDSA для взаємодії з Moonbeam
  • Активи з підтримкою крос-чейну: карбуйте та взаємодійте з XC-20, які зберігають простоту ERC-20, але можуть переміщатися в ширшій екосистемі Polkadot, як якщо б це були токени на основі Substrate.

Сучасна архітектура на основі Substrate
Будучи мережею на основі Substrate, Moonbeam дозволяє розробникам безпечно масштабувати свої DApps за допомогою спеціалізованих ресурсів у всій екосистемі Polkadot. Це можливо завдяки поєднанню нативних функцій Substrate, таких як спільна безпека та безвихідне оновлення в мережі, а також ряду налаштувань, унікальних для платформи Moonbeam, як-от спеціальні попередні компіляції, які поєднують стиль Ethereum і функціональність Substrate в одному середовищі. Це призводить до надійного набору переваг для додатків на основі Moonbeam:

  • Спільна безпека та остаточність, отримані від Polkadot Relay Chain, надають Moonbeam повну силу набору валідаторів Polkadot.
  • Оновлення Forkless означають, що основний блокчейн можна легко та безпечно оновити за допомогою покращень функціональності та безпеки.
  • Скористайтеся спеціалізованими ресурсами на інших парачейнах, включаючи служби конфіденційності, зберігання та ідентифікації
  • Спеціально розроблені попередні компіляції стекінгу та управління: беріть участь у стейкингу інфраструктури або важливих референдумах у мережі зі стандартних гаманців (у стилі Ethereum)
  • Розширюйте смарт-контракти Moonbeam за допомогою парапотоків(parathreads) (незабаром) за допомогою спеціальних функцій на рівні блокчейну, розроблених разом із Substrate

Крос-чейн з’єднання, які реалізує Moonbeam, лідирують у додатках, пов’язаних між мережами.

Інтероперабельне майбутнє
Завдяки уніфікації доступу до сервісів у багатьох віддалених блокчейнах — а не лише в парачейнах — майбутнє покоління додатків зможе забезпечувати чудову взаємодію з користувачами як для існуючих користувачів DApp, так і для нових крипто користувачів. Приховуючи непотрібні інфраструктурні головні болі від взаємодії з кінцевим користувачем, майбутнє децентралізованих програм буде суттєво спрощено, і новим учасникам буде легше освоїтися.

Завдяки Moonbeam програми не обмежуються локально доступними ресурсами, дані видимі в усіх мережах, а інформація може вільно передаватись. Ця можливість означає, що Moonbeam служить єдиною точкою з’єднання для будь-якого блокчейну для з’єднання з багатьма іншими блокчейнами, і існує нескінченна кількість нових випадків використання, які розблоковуються.

Оригінал статті: https://medium.com/moonbeam-community-blog/how-to-deposit-and-withdraw-usdc-on-curve-finance-b6951ca0ac81
Переклад: Extezy#2125

--

--

No responses yet